آببازسانان جوانان کرمانشاه کرمانشاه جامعه اسلامی

آببازسانان: جوانان کرمانشاه کرمانشاه جامعه اسلامی کرمانشاه توسعه ورزش کاهش آسیب ها ورزش

گت بلاگز وب‌گردی افسردگی، بیماری خاموش و خطرناک مردان ایرانی

اغلب مردان، افسردگی را نشانه ضعف، ناتوانی یا شکست می‌دانند و آن را یک بیماری خانمانه تصور می‌کنند، به همین علت از بازگوکردن این بیماری احساس خجالت می‌کنند.

افسردگی، بیماری خاموش و خطرناک مردان ایرانی

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان؛ شاید همه ما بارها جهت درمان بیماری‌های جسمانی به دکتر مراجعه کرده باشیم، ولی زمانی که حرف از بیماری‌های روانی می‌شود، از بازگوکردن آن واهمه داریم و اغلب از رفتن نزد روانشناس و روانپزشک طفره می‌رویم. وحشت از انگ و بدنامی درپی مراجعه به مراکز روان درمانی، در بین مردان شیوع بیشتری نسبت به زنان دارد و اغلب مردان به علت موانع فرهنگی از بازگوکردن پرسشها روانی خود نزد مشاور و روانشناس دوری می‌کنند.

عبارات مهم : زندگی
اما مردان نیمی از جامعه و بخش اعظم از نیروی کار کشور را تشکیل می‌دهند و نسبت به زنان در معرض خطرهای محیطی و شغلی بیشتری قرار می‌گیرند. توجه به سلامت روانی مردان موجب زیاد کردن و ارتقای سلامت نیروی کار در جامعه می‌شود. به علت تاثیر و اهمیت بالای سلامت مردان در ارتقای سلامت جامعه، ١٣ تا ١٩ژوئن مصادف با ٢٣ تا ٢٩خرداد به نام هفته جهانی سلامت مردان نامگذاری شده است است.

زندگی در کلانشهرهای اجتماعی پرسشها فراوانی را به دنبال دارد، آلودگی و شلوغی شهرها گاه موجب می‌شود شهروندان علاوه بر پرسشها جسمانی، با پرسشها معنوی و روانی دست‌وپنجه نرم کنند. رشد سریع جمعیت، شهرنشینی و مهاجرت، روزبه‌روز بر فشارها، پرسشها و پرسشها روانی و اجتماعی افراد جامعه می‌افزاید و دنیا شاهد تغییرات عمده در اپیدمولوژی بیماری‌های روانی، در صدر عوامل ایجادکننده ناتوانی و سال‌های در معرض بیماری است.

شیوع بالای این بیماری و ناتوانی‌ها باعث شده است تا این پرسشها در تمامی جوامع به‌عنوان یک اولویت بهداشتی مورد توجه قرار گیرد. گاهی پرسشها در زندگی، آن‌قدر روی شانه‌های فرد سنگینی می‌کند که مجبور می‌شود جهت تحمل سختی‌ها از فرد یا افرادی کمک بگیرد. بعضی افراد در حل پرسشها معنوی و روانی نزدیک‌ترین افراد در زندگی را گزینش می‌کنند، ولی بعضی با مراجعه به روانپزشک، مشاور یا روانشناس پرسشها خود را حل می‌کنند.

افسردگی؛ شایع‌ترین مسئله روانی در مردان

سلامت اساسی‌ترین بخش از رفاه اجتماعی به شمار می‌رود و بیش از مداخلات پزشکی به عوامل اجتماعی و اقتصادی وابسته بوده و یکی از مفاهیم محوری توسعه، رفاه و بهزیستی جامعه هست. طبق تعریف شرکت بهداشت جهانی، سلامتی عبارت است از یک حالت آسودگی کامل جسمی، روانی، اجتماعی و تنها به نبود بیماری یا ناتوانی اطلاق نمی‌شود. سلامتی انسان‌ها امری اساسی است که فقط سلامت فیزیکی را دربرنمی‌گیرد و سلامت روانی و اجتماعی بخش مهمی از آن را تشکیل می‌دهد. هر جامعه، جهت دستیابی به صلح و امنیت باید در درجه نخست، سلامت مردم و شهروندان آن جامعه را فراهم کند.

با رشد علم، امید به زندگی در همه کشورها زیاد کردن یافته هست، ولی آنچه در کنار زیاد کردن طول عمر اهمیت دارد، کم کردن سال‌های توأم با بیماری هست. در حقیقت بسیاری از بیماری‌های روانی علی رغم بیماری‌های جسمانی کشنده نیستند. بیماران روانی ممکن است عمری طولانی داشته باشند، ولی این سال‌های طولانی، همراه با بیماری طی می‌شود. به گزارش شرکت بهداشت جهانی در ‌سال٢٠١٥میلادی، شیوع بیماری افسردگی در بیش از ۳۰۰‌میلیون جمعیت انسانی موجب می‌شود افراد در سطح دنیا بیش از ٥٠میلیون‌سال با معلولیت زندگی کنند. در حقیقت کشنده‌نبودن بیماری‌های روانی باعث می‌شود مبتلایان به این نوع بیماری‌ها نیاز بیشتری به درمان سرپایی، بستری‌شدن و تخت بیمارستانی داشته باشند که این امر هزینه هنگفتی جهت دولت‌ها به همراه خواهد داشت.

افسردگی، بیماری خاموش و خطرناک مردان ایرانی

افسردگی؛ شایع‌ترین مسئله روانی

بیماری افسردگی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های روانی در بین افراد هست. شیوع و اهمیت این بیماری در بین افراد به قدری بااهمیت است که در‌ سال‌جاری، محور و عنوان مهم روز جهانی بهداشت بر بیماری افسردگی گذاشته و شعار «افسردگی؛ بیایید صحبت کنیم» جهت آن گزینش شد.

آخرین گزارش شرکت جهانی بهداشت نشان می‌دهد ۳۲۲‌میلیون نفر در دنیا از بیماری افسردگی زحمت می‌برند و تعداد آنها از ‌سال٢٠٠٥ تا ٢٠١٥، ١٨‌درصد زیاد کردن داشته هست. این روند افزایشی، اهمیت توجه به این بیماری را در دهه اخیر زیاد کرده هست. نزدیک به نیمی از این جمعیت افسرده در آسیای جنوب‌شرقی و غرب اقیانوس آرام زندگی می‌کنند. بیشترین میزان افسردگی در مناطق مورد بررسی شرکت بهداشت جهانی، در گروه سنی ٥٥ تا ٧٤‌سال گزارش شده است که میزان افسردگی در این گروه ٧,٥‌درصد جهت زنان و ٥.٥‌درصد جهت مردان است.

سکوت مرگبار افسردگی

اغلب مردان، افسردگی را نشانه ضعف، ناتوانی یا شکست می‌دانند و آن را یک بیماری خانمانه تصور می‌کنند، به همین علت از بازگوکردن این بیماری احساس خجالت می‌کنند.

در اردیبهشت ماه‌سال جاری، آمار افسردگی در زنان ایرانی ۱۶‌درصد و در مردان ۱۰.۵‌درصد اعلام شد. البته اوج بودن میزان افسردگی در زنان به علت امید زندگی و طول عمر زیاد زنان در مقایسه با مردان هست، ولی آمار قابل توجه افسردگی در بین مردان نشان می‌دهد، مردان نیز از این بیماری خاموش در امان نیستند. بررسی‌های اپیدمولوژیک انجام شده است در جهان، همواره شیوع اختلالات روانی را در زنان بالاتر از مردان گزارش کرده هست. همچنین تحقیقات نشان می‌دهد زنان زیاد از مردان میل به به فاش کردن پرسشها بهداشت روانی خود دارند و از دکتر درخواست کمک می‌کنند که این امر به اصلاح سریع‌تر آنها کمک می‌کند.

در حقیقت، هنگامی که صحبت از سلامت روان می‌شود، زنان به علت ابراز عواطف، احساسات و دغدغه‌های روانی خود زیاد از مردان مورد توجه قرار می‌گیرند، غافل از این‌که ‌درصد قابل‌توجهی از مردان با پرسشها روانی درگیر هستند و متاسفانه مردان از وحشت متهم‌شدن به ضعف و ناتوانی، کمتر از زنان به روانپزشک و مشاور مراجعه می‌کنند و مراجعه به مراکز روان درمانی را به دلایل متفاوت ازجمله باورهای غلط اجتماعی و فرهنگی به تأخیر می‌اندازند. درحالی‌که سلامت روان در مردان موجب شادی، نشاط و بالارفتن حس اعتمادبه‌نفس در آنان می‌شود و فقدان آن اضطراب، استرس، دلهره و ناامیدی از زندگی را به همراه خواهد داشت. به همین علت توجه به سلامت روانی مردان با تاکید بر پیشگیری از استرس‌های شغلی، کم کردن افسردگی و اضطراب، ارتقای مهارت‌های زندگی و روابط بین فردی در خانواده از مهمترین اهداف نظام سلامت در هر جامعه است.

اغلب مردان، افسردگی را نشانه ضعف، ناتوانی یا شکست می‌دانند و آن را یک بیماری خانمانه تصور می‌کنند، به همین علت از بازگوکردن این بیماری احساس خجالت می‌کنند. غافل از این‌که افسردگی یک بیماری قابل درمان است که میلیون‌ها نفر از مردان در دنیا به آن مبتلا هستند و در صورت دست‌کم گرفتن و بی‌توجهی می‌تواند علاوه‌بر روح، بر جسم فرد اثر گذارد و گاه به یک بیماری لاعلاج تبدیل شود.

اغلب مردان تا زمانی که بیماری افسردگی آنها به شکل پرسشها جسمانی نمود پیدا نکند، به فکر درمان آن نیستند و از ابراز پرسشها معنوی و روانی خود طفره می‌روند. در حقیقت، عدم بازگویی پرسشها معنوی و پشت گوش انداختن بیماری افسردگی در مردان باعث می‌شود این بیماری در بین آنها تا مراحل بحرانی پیش رود و گاه منجر به خودکشی شود. آمار و ارقام نشان می‌دهد، مردان مبتلا به افسردگی چهار برابر زیاد از زنان احتمال دارد که اقدام به خودکشی کنند. نادر رحیمی، روانشناس اعتقاد است: «افراد به دلایل مختلفی به افسردگی مبتلا می‌شوند، این دلایل و علت‌ها در بین زنان و مردان و گروه‌های سنی متفاوت متفاوت است.

افسردگی می‌تواند ناشی از عوامل بیولوژیکی و زیستی باشد یا اجتماعی. سنین مشخص و بحران ناشی از این سنین همانند دوران نوجوانی و ٤٠‌سالگی، استرس در مدرسه، محل کار یا خانه، شکست در رسیدن به اهداف زندگی، پرسشها اقتصادی، بیکاری، از‌دست‌دادن و عوض کردن شغل، دچارشدن به بیماری‌های متفاوت و احساس ناتوانی، ترک موادمخدر یا الکل، فوت اعضای خانواده یا دوست، مهاجرت، بازنشستگی، پرسشها زناشویی و طلاق از مهمترین علل شیوع افسردگی در مردان است.

در این مواقع که خطر احتمال افسردگی اوج می‌رود، عدم حمایت خانواده از فرد می‌تواند به این امر دامن زند. مردان در مواجهه با این پرسشها باید با بازگوکردن پرسشها خود با اطرافیان و در عالی ترین شرایط با مشاور، دلیری به خرج دهند و تلاش در عوض کردن سبک زندگی خود داشته باشند، چراکه مطالعات نشان می‌دهد افسردگی و استرس با سبک زندگی و نوع شغل افراد ارتباط نیرومند دارد و آنها می‌توانند با ورزش منظم، رژیم غذایی سالم حاوی کربوهیدرات‌ها، ویتامین‌ها، سبزیجات، امگا٣ و میوه‌ها به همراه خواب کافی، استرس و افسردگی را به حداقل برسانند.»

نوع شغل و افسردگی

مطالعات گسترده در زمینه علل اجتماعی افسردگی نشان می‌دهد نوع شغل یکی از مهمترین علل ایجادکننده افسردگی هست. مشاغلی که در آنها، دستمزد افراد پایین است مانند کارگری، مشاغلی که فرد در آن امنیت شغلی ندارد مانند بازیگری، مشاغلی که فاقد تنوع است مانند حسابداری و کارمندی و مشاغلی که با پرسشها افراد جامعه درگیر می‌شوند مانند پزشکی، مددکاری و پرستاری شیوع افسردگی زیاد است.

افسردگی، بیماری خاموش و خطرناک مردان ایرانی

مطالعه نعیما محمدی و خان محمد آسکانی در شهرستان سرباز از توابع استان سیستان‌وبلوچستان، در‌ سال ٩٤ نشان می‌دهد سلامت روانی بر مردانی که یک یا دو همسر دارند زیاد از مردانی است که ٣ یا ٤ همسر دارند. چند زنی با زیاد کردن تنش خانوادگی، مسابقه ناسالم و چشم و هم‌چشمی موجب زیاد کردن خشونت، اضطراب و افسردگی مردان می‌شود و نمی‌تواند سلامت روانی را جهت مردان خانواده به همراه بیاورد. مطالعه و مقایسه میزان سلامت اجتماعی و روانی مردان در شهرستان سرباز نشان می‌دهد چندهمسری سلامت روانی مردان را کم کردن می‌دهد.

در شرایط کنونی رسم چندزنی، علی رغم گذشته، با زیاد کردن اعتبار اجتماعی مرد، رفاه اقتصادی خانواده، همکاری همدلانه اعضای خانواده و سلامت روانی مردان همراه نیست و به کلی عوض کردن کارکرد داده است.

بحران ٤٠ سالگی در مردان

٤٠ سالگی جهت مردان مقطع مهمی در زندگی است همان‌طور که ٣٠ سالگی جهت زنان. ٤٠سالگی از سنین میانی عمر افراد است و در این حول‌وحوش مردان در اوج فعالیت‌های شغلی خود هستند و می‌توانند به هماهنگی کامل فکری دست پیدا کنند.

اما بعضی تغییرات بیولوژیکی در شروع دهه پنجم زندگی مردان ازجمله کم کردن توده‌های عضلانی، زیاد کردن تحریک‌پذیری، بی‌حوصلگی، گرگرفتگی، وجود دردهای استخوانی، تكرر ادرار و ریزش مو می‌تواند به همراه یک‌سری از تغییرات در شیوه زندگی آنها ازجمله عدم تمرکز، کم کردن انرژی، بی‌قراری، اضطراب، فقدان قدرت تصمیم‌گیری، احساس بی‌ارزشی و ناامیدی زمینه‌ساز بحران ٤٠سالگی و درنهایت افسردگی باشد. در این سن فرد احساس می‌كند وقت زيادی جهت زندگی‌ ندارد و در سال‌های سپری شده است عمر، دستاورد مهم و در خور انتظار خود يا اطرافيان و حتی جامعه نداشته است.

اغلب مردان، افسردگی را نشانه ضعف، ناتوانی یا شکست می‌دانند و آن را یک بیماری خانمانه تصور می‌کنند، به همین علت از بازگوکردن این بیماری احساس خجالت می‌کنند.

حمید سعیدی، روانپزشک اعتقاد است که زنان در بیماری‌ها و پرسشها معنوی و روانی قوی‌تر از مردان هستند، او می‌گوید: «مردان با وجود این‌که از نظر جثه و حجم عضلات از زنان قوی‌تر هستند، ولی مقاومت آنها در برابر فشار روانی کمتر از زنان است.

مردان اغلب در برابر نشانه و علایم جسمانی پرسشها روانی ازجمله احساس لرزش، سوزش در ناحيه قلب، دردهاي عضلانی، خشكی دهان، سردرد، کمر درد، تعرق زيادو حالت تهوع بی‌تفاوت هستند، ولی این علایم درنهایت به پرسشها جسمانی از قبیل فشارخون بالا، حمله و پرسشها قلبی، چربی و کلسترول بالا، زخم‌هاي معده و اعتیاد به الکل و موادمخدر تبدیل می‌شوند. این پرسشها جسمانی ناشی از بیماری روانی در زنان به علت توجه و درمان به‌موقع بیماری‌های روانی، کمتر بروز می‌کند.»

براساس آمار اعلام‌شده از سوی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، درواقع رویاهای محقق‌نشده یکی از دلایل ازدیاد خودکشی در سنین بین ۴۵ تا ۵۴سالگی هست. بحران ٤٠ سالگی یا بلوغ دوم در مردان، اگر به شیوه مناسبی حل‌وفصل شود، تغییرات مناسبی جهت فرد ایجاد می‌کند و موجب رشد و شکوفایی او می‌شود. ولی اگر فرد برخورد درست و مناسبی با بحران ٤٠سالگی نداشته باشد، این بحران به افسردگی بیولوژیکی تبدیل و گاه به خودکشی منجر می‌شود.

کلام آخر

بیشتر مردان تصور می‌کنند توجه به سلامت روانی یک شاخصه خانمانه است و مردان به‌طور بیولوژیکی در برابر بیماری نیرومند و مقاوم هستند، غافل از این‌که بی‌توجهی به علایم اولیه فشار روانی بسیار خطرناک است و می‌تواند کشنده باشد. بهتر است مردان نسبت به بیان احساسات خود موضع درون‌گرایی نداشته باشند و در صورت مشاهده نشانه‌های افسردگی با صحبت و بیان این پرسشها نخستین‌ قدم را جهت درمان بردارند.

افسردگی، بیماری خاموش و خطرناک مردان ایرانی

کلیشه‌های فرهنگی عامل عدم توجه مردان به سلامت

امیرحسین جلالی روانپزشک نامگذاری هفته‌ای با نام هفته جهانی سلامت مردان، از آن جهت دارای اهمیت بسیاری است که مشاهدات شخصی‌ام در کلینیک‌ها و مطب نشان از آن دارد که مردان به نسبت زنان به سلامت خود کمتر اهمیت می‌دهند. بسیاری از مردان به اصرار یا حتی ترساندن بسیار زیاد همسران‌شان جهت مشاوره مراجعه می‌کنند که این عنوان خود به تنهایی نشان از عدم اهمیت این مورد در میان مردان است.

هرچند این مورد در بسیاری از کشورهای دیگر دنیا هم سابقه دارد. به این ترتیب بسیاری از مردان سایر کشورها هم جهت مراجعه به روانپزشک یا روانکاو دچار تعلل‌اند که البته این مورد درخصوص بیماری افسردگی به صورت مشخص بیش از پیش خود را نشان می‌دهد. مردانی که از بیماری افسردگی زحمت می‌برند به نسبت زنان میزان مراجعه کمتری دارند که در این میزان کم مراجعه عوامل گوناگون اعم از درون گرایی مردان، ناتوانی آنها در بروز مشکلات‌شان، عوامل فرهنگی و همچنین کلیشه‌هایی مانند این‌که مرد نباید شکایت کند، باید استوار باشد و دم نزند هم دخیل هست. همچنین مواردی را داشتیم که فرد مراجعه به روانپزشک را دلیلی جهت ضعف خودش می‌دانست.

ضعفی که مانع بزرگی در ابراز مشکلاتش بود. این درحالی است که اگر فکر کنیم مردانگی به این است که فرد می‌تواند مشکلاتش را حل کند و نباید دم بزند، دچار اشتباه بزرگی شده‌ایم. یقینا افسردگی و اضطراب می‌تواند صلاحیت فرد را تحت‌تأثیر قرار دهد. فرد مضطرب اعتماد‌به‌نفسش کم می‌شود و در نتیجه اگر دلواپس تصویر ذهنی خودش در میان دیگران هست، باید هرچه سریعتر جهت برطرف اختلالش دست به کار شود و اطرافیان هم از هیچ کمکی کوتاهی نکنند.

البته باید بر این توصیه تاکید کنم که آمار پرسشها روانپزشکی در بسیاری از کشورهای دنیا که از منظر شاخص کیفیت زندگی در جایگاه خوبی قرار دارند هم دیده می‌شود و در هر کشور هم اختلالات دلایل خودش را دارد. به همین علت هم روز جهانی سلامت مردان از آن دست روزهاست تا توجه جهانی را به این سو جلب کند.

راه‌اندازی کمپین‌ها و تبلیغات جهت چنین روزی هم ازجمله دیگر مواردی است که بسیار دارای اهمیت هست. چنانچه در سال‌های گذشته در زمینه آگاهی‌رسانی قدم‌های خوبی برداشته شده است و با وجود گستردگی شبکه‌های اجتماعی درحال حاضر اطلاعات به هر شکلی در دسترس است و فقط باید آموزش‌های مورد نیاز به مردم داده شود تا اطلاعات درست را از میان این حجم گسترده اطلاعات جدا کنند که این آموزش‌ها بهتر است از سنین کودکی شروع شود و البته یادمان باشد آموزش فراگیر است و باید در تمام سنین جهت از بین بردن نگاه نادرست و کلیشه‌های جنسی تلاش کرد.

منبع:انلاین

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: زندگی | سلامت | مردان | بیماری | سلامتی | افسردگی | افسردگی | درمان بیماری | پیشگیری از بیماری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog